MotoGP Γερμανία – 9ος γύρος

Κάνε τα ψώνια σου άνετα, γρήγορα, εύκολα στο Odelo! Κέρδισε 20€ στις πρώτες σου αγορές!

Ασταμάτητος ο Marc Maquez και η Honda. Εννέα αγώνες στο φετινό πρωτάθλημα και συνάμα ισάριθμες νίκες για τον αναβάτη της Repsol Honda. Στον αγώνα του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος MotoGP που έγινε στη Γερμανία και συγκεκριμένα στην πίστα του Sachsenring στη δεύτερη θέση του βάθρου τερμάτισε ο Dani Pedrosa επίσης με Repsol Honda RC213V, ο οποίος βρίσκεται αυτή τη στιγμή στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας.

Η πορεία του 21χρονου αναβάτης της Honda RC213V Marc Marquez που έχει κερδίσει τους εννέα πρώτους αγώνες του πρωταθλήματος μπορεί να συγκριθεί με την πορεία του Giacomo Agostini (MV Agusta),ο οποίος είχε κερδίσει τους δέκα αγώνες του πρωταθλήματος το 1968  και του Mick Doohan (Repsol Honda), ο οποίος κέρδισε δέκα συνεχόμενες νίκες το 1997 στο 500 World Championship.

Το Γερμανικό MotoGP, όπως και το Ολλανδικό ήταν ένας δύσκολος αγώνας όσον αφορά στην επιλογή των ελαστικών καθώς η βροχή πριν την εκκίνηση προκάλεσε σύγχυση ως προς την επιλογή των ελαστικών στους αναβάτες. Οι περισσότεροι από αυτούς ξεκίνησαν με βρόχινα λάστιχα στο γύρο της προθέρμανσης και στη συνέχεια αντιλήφθηκαν ότι τα slicks ήταν προτιμότερα για τον αγώνα. Για να γίνει αυτό έπρεπε να πάρουν εκκίνηση από το pit lane χρησιμοποιώντας τις μοτοσυκλέτες με τα λάστιχα για στεγνή πίστα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα μόνο εννέα αναβάτες να βρεθούν στην προκαθορισμένη θέση τους στη γραμμή της εκκίνησης. Ο τοπικός ήρωας Stefan Bradl (LCR Honda RC213V) γνωρίζοντας τις ιδιαιτερότητες της πίστας ξεκίνησε από τη γραμμή της εκκίνησης και βρέθηκε στην πρώτη θέση του αγώνα στους πρώτους γύρους. Στο μεταξύ ο Marquez και ο Pedrosa ανέκαμψαν τις χαμένες θέσεις τους και βρέθηκαν στην Πρώτη και Τρίτη θέση στον τέταρτο γύρο, ενώ στον έκτο γύρο ο Pedrosa πέρασε στη δεύτερη θέση.

Ο νικητής του αγώνα Marc Marquez, Repsol Honda στο τερματισμό δήλωσε: “πριν πέσει η σημαία της εκκίνησης πίστευα ότι ο αγώνας θα ήταν παρόμοιος με αυτόν στο Assen, αλλά εδώ το οδόστρωμα στέγνωσε πολύ γρήγορα. Είδα ότι ο Bradl πήγε στη γραμμή της εκκίνησης με slick ελαστικά και είχα τις αμφιβολίες μου καθώς στο πίσω μέρος η πίστα ήταν ακόμη βρεγμένη. Τελικά αποφάσισα να κάνω ότι και ο Dani και ο Valentino που είναι και οι βασικοί μου αντίπαλοι στο Πρωτάθλημα. Ο αγώνας ήταν πολύ όμορφος κυρίως στο πρώτο μέρος και τον απόλαυσα πραγματικά. Η πρώτη θέση στο γερμανικό MotoGP μου έδωσε ακόμη μεγαλύτερο βαθμολογικό προβάδισμα από τους υπόλοιπους αναβάτες με αποτέλεσμα αυτή τη στιγμή να έχω διαφορά 77 βαθμών από τον Dani.”

Επόμενος αγώνας του πρωταθλήματος είναι το  RED BULL INDIANAPOLIS GRAND PRIX στις 10 Αυγούστου.