Νίκη και καθαρή πρωτοπορία για «Chips» και Έλενα Πιερή

Κάνε τα ψώνια σου άνετα, γρήγορα, εύκολα στο Odelo! Κέρδισε 20€ στις πρώτες σου αγορές!

Η πρώτη θέση του «Chips» σε συνδυασμό με την τέταρτη του Ζήνωνος στον αγώνα της Λάρνακας ανέβασε τη διαφορά από το μισό βαθμό στους δέκα. Το ράλι Φοινικούδων ήταν ο τρίτος γύρος του φετινού πρωταθλήματος και διοργάνωσε ο Σύνδεσμος Αυτοκινήτου Λάρνακας. Στη μάχη των έξι ειδικών διαδρομών (τρεις επαναλαμβανόμενες) ρίχτηκα και σε αυτόν ξεκίνησαν 31 συνολικά πληρώματα.

Από την πρώτη ειδική διαδρομή φάνηκε το μέγεθος του ανταγωνισμού. Νίκος Θωμά και Άγγελος Λοιζίδης σημείωσαν τον ταχύτερο χρόνο παρά τα τρία σχεδόν χρόνια απραξίας του οδηγού. Πέτρος Παντελή και Γιώργος Αλεξάνδρου ήταν κατά έξι και πλέον δευτερόλεπτα πιο αργοί στη δεύτερη θέση ενώ άλλα δύο πιο πίσω ήταν οι περσινοί πρωταθλητές «Chips» και Έλενα Πιερή. Σταύρος Αντωνίου και «Chips Junior» είχαν τον πρώτο λόγο στη δεύτερη διαδρομή. Το 8:40.79 που έδειξαν τα χρονόμετρα ήταν ο γρηγορότερος χρόνος της διαδρομής με τον «Chips» να τερματίζει δεύτερος με τρία δευτερόλεπτα διαφορά. Άλλα τρία πιο πίσω ήταν ο Νίκος Θωμά κρατώντας την πρωτοπορία. Τρίτη ειδική διαδρομή και ο περσινός πρωταθλητής περνά στην αντεπίθεση. Φέρνει τον ταχύτερο χρόνο με τους Χρίστο Δημοσθένους και Κυριάκο Δαμιανού να τερματίζουν στη δεύτερη θέση με έξι δευτερόλεπτα διαφορά. Θωμά και Λοιζίδης φέρνουν τον τρίτο ταχύτερο χρόνο αλλά δεν θα μπορέσουν να συνεχίσουν ύστερα από πρόβλημα στο κιβώτιο. Έτσι ο συνολικός χρόνος στην ανασυγκρότηση βρίσκουν τον «Chips» να κρατά την πρωτοπορία με δύο δευτερόλεπτα διαφορά από το Θωμά που δεν θα μπορέσει να ξεκινήσει το δεύτερο σκέλος. Δεκαεννέα δευτερόλεπτα πιο πίσω – και στη δεύτερη θέση – πέρασε ο Πέτρος Παντελή ενώ οι Ζήνωνος και Λαός κρατούσαν την τρίτη θέση πέντε δευτερόλεπτα πιο πίσω. Την πρώτη εξάδα συμπλήρωναν οι Χρίστος Δημοσθένους και Σταύρος Αντωνίου, όλοι πάνω στο ίδιο λεπτό. Στις αποχωρήσαντες του πρώτου σκέλους σημειώνουμε – εκτός του Θωμά – και τους Γιάγκο Γιάγκου, Κώστα Λαό, Μιχάλη Διομήδους, Χρυσόστομο Παντελή και Στέφανο Στεφάνου.

Δεύτερο μέρος του αγώνα και οι πρωτοπόρου ξεκίνησαν στρατηγική τους. Δεν πίεσαν  για να προστατεύσουν το αυτοκίνητο και τη θέση τους, αλλά συνάμα έλεγχαν τους αντιπάλους τους. Στις τρεις ειδικές διαδρομές που έγιναν, δύο νίκες πήρε ο Δημοσθένους και μια ο Σταύρος Αντωνίου.  Στη φαντασμαγορική τελετή τερματισμού που έγινε στις Φοινικούδες οι «Chips» και Έλενα Πιερή κατάφεραν να φτάσουν πρώτοι με μια διαφορά μόλις εννέα δευτερολέπτων από τους Χρίστο Δημοσθένους και Κυριάκο Δαμιανού. Μια νίκη που ανεβάζει τη διαφορά από τον κοντινότερο του αντίπαλο στους δέκα βαθμούς. Λιγότερο από τρία δευτερόλεπτα πίσω τους τερμάτισαν οι Σταύρος Αντωνίου και «Chips Junior» ενώ στην τέταρτη θέση έμειναν οι Κώστας Ζήνωνος και Σάββας Λαός. Αιτία ένα σπασμένο ελαστικό στην προτελευταία διαδρομή που τους χρέωση με αρκετή ποινή. Πέτρος Παντελή και Γιώργος Αλεξάνδρου πήραν τελικά την πέμπτη θέση γενικής με τους Μιχάλη Ποσείδια και Φάνο Χριστοφή να τερματίζουν πίσω τους παρά τα προβλήματα που αντιμετώπιζαν καθόλη τη διάρκεια του αγώνα. Γιώργος Χριστοφή και Γιώργος Παφίτης πήραν την έβδομη και όγδοη θέση γενικής ενώ τη δεκάδα έκλεισαν οι Σοφούλης Ρούσου και Σωκράτης Φανή. Όλοι με Mitsubishi Lancer Evo. Άλλα τρία πληρώματα αποχώρησαν κατά τη διάρκεια του δευτέρου σκέλους. Πρόκειται για τους Ζαχαρία Μανώλη, Γιαννάκη Ιωάννου και Ανδρέα Νικολάου.

Εύκολη υπόθεση για τον Ανδρέα Χαραλάμπους και τον Κωνσταντίνο Σιάλο στη δικίνητη κατηγορία, παρά τα προβλήματα που αντιμετώπισαν κατά τη διάρκεια της ανασυγκρότησης. Χρεώθηκαν με πέραν των δύο λεπτών ποινής μέχρι να φύγουν από το σέρβις ενώ σταμάτησαν να βοηθήσουν συναθλητή τους ύστερα από ατύχημα. Γι αυτό και η 14η θέση γενικής είναι πλασματική για το δυνατό Honda Civic R3 (RC3). Στο τέλος τερμάτισαν με τέσσερα και πλέον λεπτά διαφορά από τους Κυριάκο Κυριάκου και Χρίστο Τιγγιρή με το Toyota Yaris (RC4). Τρίτη θέση στην κατηγορία για τους Γιώργο Αγαθοκλέους και «Τσελεπή» με το Honda Civic (RCST1). Συνολικά τερμάτισαν 22 πληρώματα από τα 31 που ξεκίνησαν αρχικά τον αγώνα.

Μετά και τον τρίτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος ράλι της Citroen, στην πρώτη θέση βρίσκεται και πάλι ο Κώστας Γεωργίου «Chips» που έφτασε τους 57,50 βαθμούς ενώ ο Κώστας Ζήνωνος έμεινε δεύτερος αλλά με τη διαφορά τους να φτάνει τους 10,50 βαθμούς. Σταθερά τρίτος παρέμεινε ο Σταύρος Αντωνίου με 44 βαθμούς με το Γιώργο Παφίτη να βρίσκεται στην τέταρτη θέση με 21,75 βαθμούς. Την πρώτη εξάδα στη μέχρι στιγμής βαθμολογία συμπληρώνουν οι Γιώργος Παφίτης και Γιώργος Χριστοφή με 21,75 και 17,50 βαθμούς αντίστοιχα. Επόμενος γύρος για το Παγκύπριο πρωτάθλημα ράλι της Citroen θα είναι ο Γύρος της Κύπρου που θα διεξαχθεί στη Λευκωσία στις 5 Ιουλίου

Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι κύριος χορηγός του φετινού πρωταθλήματος ράλι είναι φέτος  η εταιρεία Geo. Pavlides & Araouzos, στηρίζοντας την προσπάθεια με τα χρώματα της μάρκας Citroen. Πιο συγκεκριμένα, η εταιρεία, που έχει μια μακρόχρονη ιστορία στους αγώνες αυτοκινήτου στον τόπο μας, χρηματοδοτεί και στηρίζει τους πέντε γύρους της χρονιάς και μετά από αυτή την εξέλιξη, ο θεσμός μετονομάζεται σε «Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι Citroen».