Νίκη του «Chips Junior» στη Λεμεσό

Κάνε τα ψώνια σου άνετα, γρήγορα, εύκολα στο Odelo! Κέρδισε 20€ στις πρώτες σου αγορές!

Ο περσινός πρωταθλητής, που όπως δήλωσε φέτος δεν θα ακολουθήσει το πρωτάθλημα, έφερε τον ταχύτερο χρόνο στον αγώνα της πόλης του αφήνοντας στη δεύτερη θέση τον πρωτοπόρο του πρωταθλήματος Πρόδρομο Προδρόμου. Την τριάδα στο βάθρο έκλεισε ο νεαρός Πανίκος Πολυκάρπου ύστερα από την επιστροφή του από το ράλι Πορτογαλίας.

Τον αγώνα διοργάνωσε το Σωματείο της Λεμεσού παρά το Μουσείο Ιστορικού Αυτοκινήτου του Ντίμη Μαυρόπουλου. Χώρος ο οποίος χρησιμοποιήθηκε και σαν παρκ φερμέ με όλες τις ανέσεις για οδηγούς, διοργανωτές και θεατές.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τη δοκιμαστική διαδρομή και τον περσινό πρωταθλητή να θέτει τις βάσεις για τη νίκη. Το 1:48.966 ήταν ο γρηγορότερος χρόνος με τον Πρόδρομο να ακολουθεί με λιγότερο από μισό δευτερόλεπτο διαφορά (1:49.597). Τρίτος ο Μάριος Παναγιώτου με 1:54.323 ενώ τα χρονόμετρα σταμάτησε στο 1:54.374 ο Σταύρος Αντωνίου. Την πρώτη εξάδα στη δοκιμαστική συμπλήρωσαν οι Κυριάκος Ιωαννίδης και Σταύρος Υπερμάχου. Στην πρώτη επίσημη διαδρομή και οι δύο πρωτοπόροι έριξαν το χρόνο τους κατά δύο δευτερόλεπτα με τον Πρόδρομο να παίρνει την πρωτοπορία. Η διαφορά τους ήταν της τάξης του μισού δευτερολέπτου με τον Πανίκο Πολυκάρπου να φέρνει τον τρίτο καλύτερο χρόνο παρά το πρόβλημα κίνησης που αντιμετώπισε στα τελευταία μέτρα της διαδρομής. Κυριάκος Ιωαννίδης και Μάριος Παναγιώτου ακολούθησαν από κοντά τους πρωτοπόρους ενώ την εξάδα έκλεισε ο Σταύρος Αντωνίου.

Δεύτερη και τελευταία επίσημη διαδρομή. Ο νεαρός «Chips» σταματά τα χρονόμετρα στο 1:45.750 που έμελλε να ήταν και ο γρηγορότερος χρόνος της ημέρας. Ο Πρόδρομος, παρά το ότι αύξησε το χρόνο του, πήρε τη δεύτερη θέση με το χρόνο της πρώτης του προσπάθειας ενώ το ίδιο και για το νεαρό Πανίκο Πολυκάρπου. Δεν έτρεξε λόγο προβλήματος στη δεύτερη προσπάθεια αλλά το 1:48.271 ήταν αρκετό για να του χαρίσει την τρίτη θέση στο βάθρο. Τέσσερις οδηγοί ακολούθησαν με χρόνο πάνω στο 1:49, δείχνοντας έτσι και το μέγεθος του ανταγωνισμού. Πρώτος από όλους, και τέταρτος στη γενική κατάταξη ο Κυριάκος Ιωαννίδης (1:49.372) ενώ μόλις 27 χιλιοστά πιο πίσω ο Μάριος Παναγιώτου (1:49.399). Εξάδα για τον Σταύρο Ζήνωνος με το Evo IV (1:49.830) ενώ τον ακολούθησαν οι Σταύρος Αντωνίου (1:49.856) και Ιάκωβος Πενταράς (1:50.524). Την πρώτη δεκάδα στη γενική κατάταξη έκλεισαν οι Σωκράτης Φανή και Γιώργος Χριστοφή. Στα δικίνητα ο «Parellis Junior» εξέπληξε για μια ακόμη φορά. Έφερε το Opel Corsa στην πρώτη θέση της κατηγορίας του μπροστά από το Honda Civic Type R του Νίκου Σπύρου που επέστρεψε στους αγώνες ταχύτητας. Τρίτος στα δικίνητα ο Γιώργος Πικκής με το θεαματικό Ford Escort.

Μετά και το δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος ταχύτητας ο Πρόδρομος Προδρόμου συνεχίζει να κρατά την πρωτοπορία με 28 συνολικά βαθμούς ύστερα από τη νίκη του στη Λευκωσία και τη δεύτερη θέση στη Λεμεσό. Δύο οδηγοί μοιράζονται τη δεύτερη θέση με είκοσι βαθμούς. Πρόκειται για τους Μάριο Παναγιώτου και Κυριάκο Ιωαννίδη ενώ στην τέταρτη βρίσκεται ο «Chips Junior» με τους 15 βαθμούς που κέρδισε στη Λεμεσό. Την εξάδα συμπληρώνουν οι Πανίκος Πολυκάρπου και Μιχάλης Ποσείδιας με 11 και 9 βαθμούς αντίστοιχα.

Η όλη διαδικασία ολοκληρώθηκε γύρω στις 15:00 το απόγευμα με την απονομή των επάθλων να γίνεται στο χώρο του Ιστορικού Μουσείου Αυτοκινήτου. Χορηγοί του φετινού Ράλισπριντ Λεμεσού ήταν τα λιπαντικά Eneos και η εταιρεία Ψάλτης ενώ τον αγώνα υποστηρίξε το Κυπριακό Μουσείο Ιστορικού Αυτοκινήτου. Ο επόμενος γύρος για το πρωτάθλημα ταχύτητας θα γίνει στην Πάφο στις οκτώ Ιουνίου.