Πάφος-Ερμής 2-1: Μίλησε το θηρίο! (video)

Η Πάφος κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη 2-1 ενάντια στον Ερμή, που την ανέβασε στην τρίτη θέση, ενώ οι φτεροπόδαροι βυθίστηκαν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.

Του Μιχάλη Τίκκου

Η εικόνα του αγώνα

Ο αγώνας στο Παφιακό στάδιο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να έχουν ως απώτερο σκοπό το βαθμολογικό κέρδος. Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, καθώς Ερμής και Πάφος δεν ήθελαν να ανοίξουν αρκετά το παιχνίδι τους.

Εκεί που όλα έδειχναν πώς δύσκολα θα βλέπαμε ένα γρήγορο γκολ, ο Ερμής με τον Γεωργιάδη ανοίγει το σκορ, με ένα εκπληκτικό τρόπο. Ο Ελλαδίτης πήρε την μπάλα λίγο πίσω από το κέντρο, είδε τον Κόπριβετς εκτός θέσης και επιχείρησε ένα σουτ που τελικά κατέληξε στα δίχτια κρεμάζοντας τον Σλοβένο κήπερ.

Μετά το γκολ οι δύο ομάδες προτίμησαν να κάνουν ένα παιχνίδι κέντρου, αλλά χωρίς να μπορούν να δημιουργήσουν κάποιες προϋποθέσεις για γκολ.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η Πάφος ήταν αυτή που μπήκε καλύτερα , δημιούργησε τις φάσεις της και κατάφερε να ισοφαρίσει στο 48λεπτο με τον Ντομίνγκεζ. Η φάση ξεκίνησε μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γιάνζα, με τον Ντομίνγκεζ να πιάνει μια καρφωτή κεφαλιά και να φέρνει το ματς στα ίσα.

Μετά την ισοφάριση η ομάδα που πήρε πιο πολλές πρωτοβουλίες ήταν η Πάφος, καθώς δημιούργησε αρκετές φάσεις μέχρι και το 70λεπτο, χωρίς όμως να μπορεί να μετουσιώσει τις προσπάθειες της σε γκολ.

Από εκεί και πέρα οι δύο προπονητές έκαναν τις κινήσεις του με τις αλλαγές που πραγματοποίησαν να βοηθάνε αρκετα. Ο Στάυρου στο 74λεπτο όμως να αποδείχθηκε ως χρυσή αλλαγή, καθώς ένα λεπτό μετά που μπήκε στον αγώνα με δική του ατομική προσπάθεια πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έβγαλε την σέντρα, ο Αραμπαντζής έστειλε την μπάλα εκεί που ήταν ο Γκουλόν, με τον Γάλλο να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του σε 2-1.

Η πίεση από πλευράς Πάφου συνεχίστηκε, καθώς στο 76λεπτο λίγο έληξε η Πάφος να κάνει το 3-1 όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Μπρούλς η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι και στην συνέχεια έξω.

Οι φτεροπόδαροι προσπάθησαν να πετύχουν ένα γκολ, που τελικά δεν ήρθε αφού η ομάδα του Κώστα Μαλέκκου δεν μπορούσε να ξεδιπλώσει κάποια επιθετική προσπάθεια που θα επέφερε το γκολ, με αποτέλεσμα να δεχθούν άλλη μια ήττα.

Live:

Έναρξη αγώνα

9′ Σουτ από το Μπρούλος, ο Αραμπατζής σταματάει την Μπάλα χωρίς δυσκολία.

11′ Γκολ για τον Ερμή! 0-1! Ο Γεωργιάδης βλέπει εκτός θέσης τον Κόπριβετς και με σουτ πίσω από το κέντρο κρεμάει τον τερματοφύλακα της Πάφου.

18′ Πέναλτι ζητάει η Πάφος, με τον διαιτητή να μην δίνει κάτι.

39′ O Γουίκς φεύγει μόνος τετ α τετ, με τον Κόπριβετς να κάνει μια Σωτήρια έξοδο.

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη ημιχρόνου

46′ Ο Καμαρά πλασάρει τον Αραμπαντζή, με την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

48′ Γκολ για την Πάφο! 1-1! Ο Ντομίνγκεζ με καρφωτή κεφαλιά φέρνει το παιχνίδι στα ίσα μετά από κόρνερ του Γιάνζα.

55′ Kίτρινη για τον Ιμερέκοβ.

57′ Φάουλ σε καλό σημείο για την Πάφο, με τον Ντεούλ να εκτελεί και την μπάλα να περνάει λίγο έξω.

63′ Τραγικό λάθος από τον Χόριτς, με τον Κόπριβετς να σώσει την εστία του την τελευταία στιγμή.

69′ Αλλαγή για την Πάφο. Έξω ο Κοβαλένκο, μέσα ο Σταύρου.

72′ Αλλαγή για τον Ερμή. Έξω ο Γεωργιάδη, μέσα ο Πατσέκο.

74 Γκολ για την Πάφο! 2-1!Διαδοχικές τρίπλες από τον Στάυρου, με το Κύπριο μεσοεπιθετικό να κάνει μια σέντρα ο Αραμπαντζης να διώχνει προσωρινά και ο Γκουλόν από καλό σημείο να κάνει το σουτ και να δίνει προβάδισμα στην ομάδα του!

76′ Φάουλ από τον Μπρούλς με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ερμή!

81′ Επικίνδυνα στην περιοχή ο Γουίκς, αλλά το πλασέ του καταλήγει εύκολα στον Κόπριβετς.

Τέλος αγώνα

Πάφος: Κόπριβετς, Ντομίνκεζ, Χόριτς, Πογιέτ, Μπρουλς, Γκάμποβς, Τζανζα, Μοστεφά, Γκουλόν, Κοβαλένκο(69’Σταύρου), Ντεουλ
Ερμής: Αραμπατζής, Ιμερένκοφ, Μαρτίνιουκ, Νταμτζέφσκι,Τσίνα, Γουίκς, Ψάλτης, Χριστοφή, Φρίμπογκ, Εμεγκάρα, Γεωργιάδη

Σάββατο, 30.09.2017 / 18:00