Πακύπριο πρωτάθλημα ράλι Citroen

Κάνε τα ψώνια σου άνετα, γρήγορα, εύκολα στο Odelo! Κέρδισε 20€ στις πρώτες σου αγορές!

Με νίκη των Χρίστου Δημοσθένους και Πάμπου Λαού αλλά και αποκλεισμό των πρωτοπόρων Κώστα Γεωργίου «Chips» και Σταύρου Αντωνίου τέλειωσε το Σάββατο το 31ο Ράλι Γύρος της Κύπρου. Ο αγώνας, που ήταν και ο τέταρτος για το φετινό πρωτάθλημα, διοργανώθηκε από τον Όμιλο Φίλων Αυτοκινήτου με αφετηρία και τέρμα τον καινούριο εκθεσιακό χώρο της Citroen στη Λευκωσία στο Στρόβολο. Όπως είναι γνωστό η Citroen είναι ο κύριος χορηγός του φετινού πρωταθλήματος ράλι της Κυπριακής Ομοσπονδίας Αυτοκινήτου.

Με το Δήμαρχο Στροβόλου Δρ. Λάζαρο Σαββίδη να δίδει την εκκίνηση, τα είκοσι πληρώματα που δήλωσαν συμμετοχή κατευθύνθηκαν προς την πρώτη ειδική διαδρομή. Εκεί όπου οι Πέτρος Παντελή και Γιώργος Αλεξάνδρου έγραψαν το γρηγορότερο χρόνο, με τους Χρίστο Δημοσθένους και Κώστα Ζήνωνος να ακολουθούν. Όμως, από τη δεύτερη μέχρι και την τέταρτη ειδική διαδρομή ήταν οι Δημοσθένους και Λαός που είχαν τον πρώτο λόγο. Σημείωσαν τρεις ταχύτερους χρόνους για να κτίσουν μια διαφορά 13,6 δευτερολέπτων από τους Παντελή και Αλεξάνδρου. Το πλήρωμα του Evo 10 πήρε τη νίκη στην πέμπτη διαδρομή αλλά ο Δημοσθένους απάντησε και πάλι με άλλους δύο γρηγορότερους χρόνους για να φτάσει στον τερματισμό με μια διαφορά της τάξης των 19,96 δευτερολέπτων. Άλλα 14 δευτερόλεπτα πιο πίσω τερμάτισαν οι Μιχάλης Ποσείδιας και Φάνος Χριστοφή ενώ η διαφορά τους από τους Ζήνωνος και Σάββα Λαό ήταν λιγότερη από 5 δευτερόλεπτα. Οι τελευταίοι, σε συνδυασμό με τον αποκλεισμό των περσινών πρωταθλητών «Τσιπς» και Έλενας Πιερή, κατάφεραν να σκαρφαλώσουν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας ύστερα από τον αγώνα της Λεμεσού. Τόσο οι «Chips» και Έλενα Πιερή όσο και οι Σταύρος Αντωνίου και «Chips Junior» που τερμάτισαν στην πέμπτη και έκτη θέση αντίστοιχα αποκλείστηκαν ύστερα από απόφαση των αγωνοδικών λόγω της αποχώρησης τους από τον επιτηρούμενο χώρο στάθμευσης κατά τον τερματισμό. Μετά την εξέλιξη αυτή, στην πέμπτη θέση κατέλαβαν οι Σάββας Σάββας και Ανδρέας Παπανδρέου ενώ τους ακολούθησαν οι Γιώργος Χριστοφή / Νέστορας Νεστορίδης και Παναγιώτης Γιάγκου / Λεωνίδας Χριστοφή. Όγδοη θέση γενικής για τον «Syneco Jr» με τον Ανδρέα Ερωτοκρίτου και το μοναδικό Subaru Impreza ενώ τους ακολούθησαν οι Μάριος Ολύμπιος και Αντώνης Χρυσοστόμου με το Evo VI. Οι τελευταίοι προηγούνται στην RC6.1 με 51,25 βαθμούς έναντι 32.50 των Σταύρου Ζήνωνος και Σωκράτη Φανή. Την πρώτη δεκάδα στον τερματισμό συμπλήρωσαν οι Παύλος και Έλενα Παύλου με το Lancer Evo 10.

Στην ενδέκατη θέση γενικής βρίσκουμε και τους πρώτους δικίνητους που δεν ήταν άλλοι από τους Δώρο Κωνσταντίνου και Τούλλη Αριστοδήμου με το Suzuki Swift Sport. Δεύτεροι στην ίδια κατηγορία και 14οι γενικής οι Dimitry Morozof και «Zoli» που προηγούνται με διαφορά στην RC4 με 52 βαθμούς. Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι στην ίδια κατηγορία έτρεχαν και οι Παρέλλης «Junior» και Κυριάκος Κυριάκου που όμως αναγκάστηκαν να αποχωρήσουν ύστερα από μηχανικά προβλήματα.

Δωδέκατη θέση γενικής για τους Λευτέρη Μηνά και Λευτέρη Λαό με το Mitsubishi Galant VR4 που πήραν και την πρώτη θέση στην RCST2 ενώ νίκη στην κατηγορία τους (RCST2)πήραν και οι Αγαθοκλέους και «Τσιελεπής» με το Honda Civic, oι οποίοι και προηγούνται με διαφορά στη βαθμολογία.

Στις κυριότερες αποχωρήσεις σημειώνουμε αυτές των Γιώργου Παφίτη και Κωνσταντίνου Κωνσταντίνου όπως και των Γιάγκου Γιάγκου και Πιερή Χουρίδη.

Το φετινό 31ου Ράλι  Γύρος της Κύπρου συμπεριλάμβανε επτά συνολικά ειδικές διαδρομές (τρεις επαναλαμβανόμενες) μήκους 87,55 χιλιομέτρων ενώ η συνολική απόσταση του μονοήμερου αγώνα έφτασε τα 277,62 χιλιόμετρα.

Μετά και τον τέταρτο γύρο του φετινού πρωταθλήματος ράλι της Citroen, στην πρώτη θέση πέρασε ο Κώστας Ζήνωνος με 60,75 βαθμούς ενώ ο περσινός πρωταθλητής έμεινε στους 57,50 ύστερα από τον αποκλεισμό του. Τρίτος παρέμεινε ο Σταύρος Αντωνίου με 44 βαθμούς ύστερα και από το δικό του αποκλεισμό ενώ ο Χρίστος Δημοσθένους έφτασε τώρα τους 35 βαθμούς και ανέβηκε στην τέταρτη θέση. Πέμπτοι με 25 βαθμούς βρίσκονται οι Πέτρος Παντελή και Γιώργος Χριστοφή ενώ οι Γιώργος Παφίτης και Μιχάλης Ποσείδιας βρίσκονται στις επόμενες θέσεις με 21,75 και 21,25 βαθμούς αντίστοιχα.

Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι κύριος χορηγός του φετινού πρωταθλήματος ράλι είναι φέτος  η εταιρεία Geo. Pavlides & Araouzos, στηρίζοντας την προσπάθεια με τα χρώματα της μάρκας Citroen. Πιο συγκεκριμένα, η εταιρεία, που έχει μια μακρόχρονη ιστορία στους αγώνες αυτοκινήτου στον τόπο μας, χρηματοδοτεί και στηρίζει τους πέντε γύρους της χρονιάς και μετά από αυτή την εξέλιξη, ο θεσμός μετονομάζεται σε «Παγκύπριο Πρωτάθλημα Ράλι Citroen».