Πρωταθλητής ο ΑΠΟΕΛ στο 1ο Laconia Summer Basketour

Ο ΑΠΟΕΛ ήταν ο μεγάλος νικητής του τελικού που διεξήχθη στο Κλειστό των Μολάων, αφού επικράτησε με 71-58 του Κάστρου Μονεμβασιάς και αναδείχθηκε πρωταθλητής του 1ου Laconia Summer Basketour. Με τους πρωταθλητές αγωνίστηκαν ο Νίκος Λιακόπουλος του Φάρου Κερατσινίου, ο Κώστας Εζόμο του Αρκαδικού και ο MVP του τελικού και του τουρνουά, Αβραάμ Καλλινικίδης.
Από πλευράς Κάστρου Μονεμβασιάς ο Γιώργος Ζερβός αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με 110 πόντους αφήνοντας στην δεύτερη θέση τον Νίκο Παπαδόπουλο της Δαιμονιάς με 105 πόντους.
Στον μικρό τελικό, η Δαιμονιά, επικράτησε έστω και δύσκολα της Νεάπολης Λακωνίας με 89-83 και κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Laconia Summer Basketour.

Οι Intruders ήταν οι μεγάλοι νικητές της κατηγορίας Under18/Ανδρών στο τουρνουά 3on3 που πραγματοποιήθηκε κατά την διάρκεια των τελικών. Στην δεύτερη θέση τερμάτισαν οι RTMS και στην τρίτη οι Μαγκιόριδες. Στην κατηγορία under16 οι Τρεις Μπέμπηδες κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο για να ακολουθήσουν οι Κεραυνοί και ο Σπαρτιατικός.
Τέλος, πραγματοποιήθηκε ο τελικός του διαγωνισμού τριπόντων με τον Γιώργο Τράμπαρη από την ομάδα της Δαιμονιάς να πετυχαίνει…μια ντουζίνα τρίποντα. Ο Κωνσταντινάκος της Νεάπολης πέτυχε 7 τρίποντα και ο Παπαδόπουλος της Δαιμονιάς τερμάτισε τρίτος με 6 εύστοχα σουτ από τα 6.75.
Χορηγοί του Laconia Summer Basketour είναι οι: Attica Wealth, Biogreco, Petra Summer Club, Princess Kyniska Suites, Hotel Lazareto, Enetiko Café Cocktail Bar, Ημίχρονο Σπορ, Οπτικά Κότσαλης, Tzante Restaurant, Cafe, Φυσικοθεραπευτήριο Διαμαντόπουλος, ΝΡ Κάβα.

Το Laconia Summer Basketour συνδιοργανώνεται από τον Δήμο Μονεμβασιάς και τον αθλητικό σύλλογο ΑΠΟΕΛ, με την στήριξη της Περιφέρειας Πελοποννήσου και της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ.
Οι διοργανωτές του Laconia Summer Basketour θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσους συνέβαλαν, έτσι ώστε να ολοκληρωθεί με επιτυχία η πρώτη διοργάνωση με το ραντεβού να ανανεώνεται για το 2017. Καλό υπόλοιπο καλοκαιριού, με υγεία σε όλο τον κόσμο.