Τρίτος γύρος για το Opel Rotax Max Challenge

Κάνε τα ψώνια σου άνετα, γρήγορα, εύκολα στο Odelo! Κέρδισε 20€ στις πρώτες σου αγορές!

Ο αγώνας θα γίνει στην πίστα Achna Speedway με τη συμμετοχή εικοσιδύο και πλέον αθλητών. Ένας θεσμός τον οποίο φέτος στηρίζει η εταιρεία Geo. Pavlides & Araouzos, αντιπρόσωποι των αυτοκινήτων Opel στην Κύπρο.

Η όλη διαδικασία θα ξεκινήσει νωρίς την Κυριακή με τον τεχνικό έλεγχο και τις τελικές οδηγίες ενώ η ώρα 09:00 θα δοθεί η εκκίνηση. Ο αγώνας θα ολοκληρωθεί γύρω στις 12:30 το μεσημέρι ενώ θα ακολουθήσει η απονομή των επάθλων στις εγκαταστάσεις της πίστας. Θα πρέπει να αναφέρουμε ότι στον τρίτο γύρο οι αθλητές θα χρησιμοποιήσουν τη μεγάλη διαδρομή της πίστας μήκους 1500 περίπου μέτρων.

Στο δεύτερο γύρο του Opel Rotax Max Challenge 2014 που έγινε στις 25 Μάιου και συμμετείχαν είκοσι αθλητές, τη νίκη στην κατηγορία Senior Max (που χρησιμοποιεί αυτομάτους κινητήρες ROTAX) πήρε ο Μιχάλης Δημητρίου,  ο οποίος πραγματοποίησε και τον ταχύτερο γύρο της ημέρα;ς. Στη δεύτερη θέση, τερμάτισε, ο αδελφός του Χριστos  Δημητρίου, ενώ ο νεοφερμένος Roman Efremov, κατέκτησε, τελικά, την τρίτη θέση. Στην κατηγορία DD2 Max (που χρησιμοποιεί δυταχητους κινητήρες ROTAX) την πρώτη θέση πήρε ο Αντώνης Περος εκμεταλλευόμενος το μηχανικό πρόβλημα που είχε ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζης. Πήρε τελικά τη δεύτερη θέση παρά το ότι σημείωσε και τον ταχύτερο γύρο της ημέρας. Τρίτος τελικά τερμάτισε ο παλαίμαχος οδηγός  Σάββας Μιχαήλ.

Στη βαθμολογία της κατηγορίας Senior Max και μετά από δύο αγώνες, προηγείται ο Μιχάλης Δημητρίου ακολουθούμενος από τον αδερφό του Χρίστο και το Νίκο Νίκου ενώ στην κατηγορία  DD2 ο Βλαδίμηρος Τζιωρτζής συνεχίζει να βρίσκεται στο ψηλότερο σκαλοπάτι με τους  Αντώνη Περό και Σάββας Χρυσοχού να ακολουθούν.